Jdi na obsah Jdi na menu
 


Fotoelektrický spínač

14. 2. 2007

Fotoelektrický spínač je obvod,který spíná libovolný spotřebič v závislosti na množství dopadajících světelných paprsků.Níže uvedený obvod se skládá ze dvou běžně dostupných NPN tranzistorů.První z nich(zleva) slouží jako budič pro koncový stupeň.Vstupní odpor budiče je v tomto případě 1k - závisí to na velikosti odporu zapojeném před bázi.Fotodioda má tu vlastnost,že čím více světla na ni dopadá,tím více dává napětí a snižuje se její odpor.Pokud má tedy dioda osvětlení málo,tranzistor je zavřen a tím se dostane napětí i na bázi koncového tranzistoru.Ten se taky zavře,spojí obvod tvořený relátkem či LED diodou a relátko nebo LED zapne.Trimr M47 slouží pro nastavení citlivosti snímače na světlo.Toto zapojení lze využít i jako laserová závora s dosahem i 15m a to tak,že zaměříme laser na fotodiodu a snímač nastavíme na co nejmenší citlivost na okolní světlo.Místo relátka připojíme na výstup bistabilní klopný obvod a při přerušení paprsku se obvod překlopí a sepne opět např.relátko.To sepne třeba hlasitý zvonek nebo motor,žárovku... .Pro zastavení zvonění stačí zmáčknout tlačítko,které obvod opět překlopí do pohotovostního stavu.Prostě a jednoduše,tento fotosnímač lze uplatnit v mnoha věcech.Na obrázku je namalováno zapojení pouze s diodou(možno zaměnit za relé 5V).Zapojení s bistabilním kl.obv. zde umístím časem a plošný spoj taktéž.Podle mne to není zase tak těžké.Přeji mnoho úspěchů při konstruování.

Schéma zapojení:

Obrazek

Zdroj: Kutil Borec. Schéma, popis Volta190

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

12V

(jan, 29. 12. 2012 17:28)

chcem sa spýtať čo by som mal prerobiť keď by som to chcel použiť na 12V? (namiesto Ledky chcem použiť relátko)

víc led diod

(jakub, 1. 4. 2012 19:51)

zdarec, mám dotaz, zda lze místo jedné ledky zapojit 40. dělám osvětlení skříňky která se má zapínat jen když je málo světla, jako zdroj používám nabíječku na telefon. (ty ledky do toho schématu, či to chce věčí specifikace?)

úprava - pomoc

(Patrik, 5. 3. 2012 18:27)

Zdarec něco podobného sháním jen bych to potreboval nejak doladit o solarni clanek a dve nabijeci tuzkovky a nejlepe na 4 bílé diody.
Na principu jako jsou solární venkovní lampičky.
solární panýlek mám accu taky a taky ledky, jen nejaké jednoduché schéma pokud by někdo mel bud na foto diodu ci fotoodpor.
je tu nejake kutil sikula co by mi nakreslil nejake schema.

Fotoelektrický spínač -pomoc

(Pišta, 31. 3. 2011 16:03)

pozapájal som ten fotospspínač všetko ok.funguje lenže
by som potreboval presný opak .Potreboval by som spínač aby zapínalo pri zapnutom osvetlení!!! Poradte

Dakujem

david.pisti@inmail.sk

to je ono!

(rybajda, 23. 8. 2010 10:02)

tak tohle jsem přesně hledal :D potřebuji to na el.budík,u kterého praskly žárovky podsvícení,nahradím to diodama s uvedeným zapojením,a bude to svítit jenom v noci :)

pomoc

(marek, 23. 3. 2010 14:21)

nemusi tam ist fotodioda staci lubovolny fototranzistor!!!!

pomoc

(jojo, 30. 10. 2008 18:59)

Fotoelektrický spínač-ake hodnoty má ta fotodioda

pomoc

(bruny, 6. 11. 2007 19:34)

nazdar super schema akurat by som sa chcel spytat ci sa to neda nahradit fotoodporom pretoze vobec nemozem zohnat fotodiody a ked hej tak aka hodnota?diki moc